SKIN CYCLING NEDİR VE DENEMELİ MİSİN?


Eğer sosyal medyada aktif bir kullanıcıysan, neredeyse her gün farklı bir cilt bakım trendine denk gelindiğini biliyorsundur. Bunların çoğunun etkisi oldukça azdır, ama son birkaç ay içinde tamamen viral olan trend Skin Cycling bunlardan farklı. Ve bu, Origins ekibini çok heyecanldırıyor!

Skin Cycling hakkında sayısız video bulunmasına ve 200 milyonu aşkın izlenmeye sahip olmasına ragmen bu metod hala biraz karmaşık gelebilir. Temel amaç cilt bütünlüğünü korurken etkili sonuçlar vaat eden daha az ürün ile daha çok fayda yaklaşımıdır. İşte cilt bakımında en çok konuşulan trend hakkında bilmen gereken her şey bu yazıda!

SKIN CYCLING NEDİR?

Skin Cycling trendi, ciltte irritasyonu önlemek amacıyla cilt bakım ürünlerini belirli bir döngüyle kullanmayı gerektiren ve dört gece süren bir cilt bakım rutinidir. Skin cycling rutinine dört gecenin sonunda tüm döngüyü tekrarlayarak devam edebilirsin. "Skin Cycling rutini retinol gibi aktif bileşenlerin hedefe yönelik ve doğru miktarda kullanımını amaçlar ve böylece gereğinden fazla ürün kullanmamış oluruz," diyor Origins Ürün Geliştirme Direktörü Lizz Starr. Bu, birden fazla aktif bileşeni aynı anda içeren çok sayıda ürünü kullanma yaklaşımının tam tersidir. Skin Cycling, belirli ürünleri belirli akşamlarda uygulatarak bakım rutinini bir düzene sokar ve aşırıya kaçmamanı sağlar.

TİPİK BİR SKIN CYCLING RUTİNİ NASILDIR?


Skin Cycling'nde ürünlerin uygulanma sırası oldukça önemlidir. "Bu trend cilt bakımına çok özgün bir yaklaşım olduğu için ürünleri kullanma sırası çok önemlidir," diyor Starr. Tipik bir Skin Cycling rutini: birinci gece peeling, ikinci gece retinoid, son olarak üçüncü ve dördüncü gece ise sadece nemlendirici uygulayarak bakım yapmak. Skin Cycling Trendini şimdi adım adım keşfet:

GECE: PEELING (EKSFOLİASYON)


Skin Cycling rutinin, kimyasal veya fiziksel bir peeling ile başlar. Bu, tamamen tercihe veya cilt tipine bağlı bir konudur. Kimyasal bir peeling, alfa ve beta hidroksi asitler gibi aktif bileşenler kullanarak cildin yüzeyindeki ölü deri hücrelerini nazikçe temizlemek için kullanılır. Fiziksel bir peeling ise cildin kuru, ölü yüzey hücrelerini fiziksel olarak arındırmak için tanecikli bir doku (şeker, jojoba tohumları veya ceviz kabuğu taneleri gibi) ve ellerin baskısından yararlanır. Skin Cycling rutininde bu adım, cildi üç gecelik sürece hazırlamak için nazikçe arındırır ve devamında kullanılacak ürünlerin daha iyi emilmesini sağlar.

Birinci gece rutinin için: makyajı, kir ve fazla yağı arındırmak için nazik bir temizleyici ile başla. Ardından peeling ve nemlendirici uygulayarak rutinini tamamla. Checks And Balances™ Polishing Face Scrub’ı peeling aşamasında kullanabilirsin. Gücünü doğanın etkili içeriklerinden alan bu nazik yüz peelingi, gözenek görünümünü azaltmaya, mat ve kuru cildi arındırarak canlandırmaya ve daha pürüzsüz bir cilt görünümü kazandırmaya yardımcı olur.

2. GÜN: RETINOID


Bu gece tamamen bir Retinoid rutini olacak. A Vitamini türevi olan Retinol, cilt bakımında en güçlü yaşlanma karşıtı bileşenlerden biridir ve cilt üzerinde birden fazla şekilde çalışır. Yeni cilt hücrelerinin oluşumunu ve kolajen üretimini destekler, cilt üzerinde yüzeysel peeling etkisi ile eksfoliasyon sağlar ve böylece ince çizgileri yumuşatmaya, cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmeye ve daha aydınlık bir cilt görünümü kazandırmaya yardımcı olur. Ancak Retinol aynı zamanda ciltte yanma ve pul pul dökülme gibi hassasiyetlere neden olabilir. İşte tam olarak bu nedenle Skin Cycling rutininde sadece bir gece kullanılır. "Bazı insanlar retinole her gece tolere edemez, bu nedenle Skin Cycling metodu cilt hassasiyetini önlemek için retinolü cilde yavaşça alıştırır." diyor Origins Klinik ve Bilimsel İşler Müdürü Martin Keh, PhD.

İkinci gece rutinin için: nazik bir temizleyici ile başla, cildinin tamamen kurumasını bekle ve sonrasında Retinol içeren ürününü uygula. Bu adım için favori retinol içerikli ürünümüz: Plantscription™ Gece Kremi. Besleyici bir gece bakım kremi olan bu ürün; saf ve yüksek kaliteli Retinol içeriğiyle ince kırışıklıkların, gözenek ve koyu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olurken yaşlanma belirtilerine karşı cildi nemlendirir. Retinol içeren ürününü bir bezelye tanesi büyüklüğünde parmak uçlarına alıp yüz bölgesine; sonrasında aynı miktarı boyun bölgesine ve iki bezelye büyüklüğündeki ürünü ise dekolte bölgesine nazikçe uygula. Ardından bir nemlendirici ile rutine devam edebilirsin.

3 & 4. GÜN: DİNLENME VE TOPARLANMA

Üçüncü ve dördüncü geceler, cildinin dinlenme geceleridir. "Temelde cilt iki gün boyunca dinlendirilir ve sonra döngü tekrar başlatılır." diyor Starr. Skin Cycling rutininde dinlenme ve toparlanma günleri; cildi tahriş edebilecek peeling, asitler ya da retinol gibi herhangi bir aktif bileşeni kullanmayarak cilde zarar verilmesinini önüne geçer.Bu günlerde cilt derinlemesine nemlendirilir ve cilt bariyerini koruyacak ürünler tercih edilir.

Üçüncü ve dördüncü gece rutinin için: nazik bir temizleyici ile rutine başla ve ardından cildini yatıştıracak ve nem seviyesini artıracak bir serum, losyon veya krem ile devam et. Yatıştırıcı ve onarıcı etki için doğadan gelen mantarlara bayılıyoruz. Mega Mushroom Yatıştırıcı Losyon ve Onarıcı Yüz Serumumuz ile bu iki günü geçirebilirsin. Şimdi 10 kat daha fazla Reishi Mantarı ile güçlendirilmiş #1 Numaralı Yatıştırıcı Losyonumuz, cildi görünür ölçüde yatıştırmaya ve gözenek görünümünü azaltmaya yardımcı olurken Onarıcı Yüz Serumumuz, cilt yüzeyini onarmaya, görünür kızarıklığı azaltmaya ve cildin daha az hassasiyet göstermesine yardımcı olur. Bu ürünleri aynı rutinde tercih edebilir ve cilt bariyerini en etkili seviyede destekleyebilirsin. (Yatıştırıcı Losyonun ardından Onarıcı Serumu kullanmanız önerilir.)
 

SKIN CYCLING İLE İLGİLİ SON NOT


Günümüzde cilt bakım rutinleri çok karışık ve yorucu olabilir. Skin Cycling metodu sana anlaması ve uygulaması kolay olan bir rutin sunar. “Skin Cycling konseptini sevme sebebim bize hangi ürünleri ne zaman ve ne sıklıkla kullanmamız gerektiğini basit bir şekilde anlatıyor olması” diyor Starr. Uzun lafın kısası: Skin Cycling cilt bakımına basit ve etkili bir rutin konsepti getiriyor, ve biz de bu yaklaşımı çok seviyoruz!

BİLMENDE FAYDA VAR

Skin Cycling metodu, New Yorklu bir dermatolog tarafından oluşturuldu çünkü hastaları ne zaman hangi ürünü kullanmaları gerektiğini bilmiyorlardı ve bunun yerine hepsini aynı anda uyguluyorlardı. Bu metod gece cilt bakımları için stratejik bir yaklaşımdı.

*Ürünü bir hafta boyunca günde iki kez kullanan 102 katılımcı ile gerçekleştirilen tüketici testi.