SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN YAPILMASI GEREKENLER: ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİK


Sonunda cilt bakım rutinini temel adımlara indirdin – temizle, tedavi et, nemlendir, koru – ve sonra bir anda sosyal medya sana çift aşamalı temizliğin sağlıklı cildin sırrı olduğunu söylüyor. Bu cilt bakım trendinin hayranları, bu ekstra adımın çok değerli olduğunu söylüyorlar ve aslında haklı da olabilirler. «Çift aşamalı temizlik, özellikle düzenli olarak makyaj yapıyor ve güneş kremi kullanıyorsan cildini temizlemenin çok etkili bir yaklaşımıdır," diyor Origins’in Global Ürün Geliştirme Uzmanı Tyla Robinson. Rutinine ek bir dakika daha ekleyebilir (özellikle gece cilt bakım rutinine) ancak çift aşamalı temizliğin faydaları gerçekten buna değer. İşte çift aşamalı temizlik yöntemi hakkında merak ettiğin her şeyi senin için derledik.

ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİK NEDİR?


Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler listemizde yer alan çift aşamalı temizlik, gece bakım rutininde iki farklı temizleyici kullanarak cildi iki kere temizleme adımından oluşur. İlk adım, cildin yüzeyindeki makyajı, fazla yağı, güneş kremi kalıntısını arındırmaya yardımcı olur. Bu adımda fazla sebum kaynaklı kirleri eritmeye yardımcı olan yağ bazlı bir temizleyici kullanılır. İkinci temizlik adımında ise geriye kalan kalıntıları ve kirleri uzaklaştırmak için su bazlı bir temizleyici gereklidir. «Çift aşamalı temizlik yöntemi, gün boyunca yüzünüzde biriken farklı türdeki kirleri temizlemek için iki farklı temizleyici kullanarak cildinizi mümkün olduğunca temizlemeyi amaçlar," diyor Robinson.

ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİK NE İŞE YARAR?


Şu anda, çift aşamalı temizliğin çok zaman alıcı veya cildine hiçbir faydası olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak sana temin ederiz – düşündüğün kadar zamanını almayacak. Çift aşamalı temizlik aslında cildinde fazla olan her şeyin ortaya çıkmasını sağlar - fondöten, allık ve gözenekleri tıkayabilecek başka her şey. Seni sağlıkla ışıldayan bir yüze kavuşturabilecek diğer tüm faydalarına bakmaya hazır mısın?

GÜNDEN GERİYE KALAN HER ŞEYİ CİLTTEN ARINDIRIR!


Şunu kabul edelim: hızlı bir temizlik adımı her zaman makyajını veya gözeneklerini tıkayabilecek kirleri ciltten uzaklaştıramaz. Çoğu temizleyici makyajı çıkarmak üzere formüle edilmiş olsa da, temizleme adını hızlı geçiyorsan muhtemelen cildindeki fazlalıkların hepsini tam anlamıyla temizlemiyorsun. İşte çift aşamalı temizliğin kazan-kazan olduğu asıl yer de burasıdır: yağ bazlı temizleyiciler; makyajını (kalıcı makyaj dahil), aşırı yağı, teri ve güneş kremi kalıntısı gibi günden geriye kalan fazlalıkları arındırmaya yardımcı olur. Ardından gelen su bazlı temizleyici ise arta kalan tüm kalıntıları uzaklaştırarak işi bitirir.

CİLDİN DAHA RAHAT HİSSEDER


Cildini daha kuru ve gergin hissettiren aşırı temizleme: gerçekten buna ihtiyacımız yok. "Eğer aşındırıcı bir temizleyici veya cilt tipine uygun olmayan bir temizleyici kullanıyorsan, cildindeki doğal yağları da uzaklaştırıyor ve bunun sonucunda da cilt bariyerini bozabilirsin. Ne yazık ki bu da cildinin daha gergin hissetmesine neden olur," diyor Robinson. Çift aşamalı temizlik faydaları arasında ilk temizleme işleminin ardından cildinde kalması gereken bu yağ cildinde kalmaya devam eder ve bu avantaj cildinin nem bariyerini korumaya yardımcı olur.

TAZELENMİŞ BİR GÖRÜNÜM


Bazen temizlik sonrası dahi cilt hala biraz kirli ve mat görünebilir. Çift aşamalı temizlik yöntemi, ciltteki fazla kalıntıların hepsini uzaklaştırarak sana sağlıklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

RUTİNİNDEKİ DİĞER ÜRÜNLERİN CİLTTEKİ EMİLİMİNİ KOLAYLAŞTIRIR


Ciltteki tüm kalıntıları arındırdığında cildinde rutinindeki diğer ürünler arasında engel olabilecek hiçbir şey kalmaz. «Çift aşamalı temizlik yöntemi, tabakalar halinde kiri, makyajı ve diğer tüm kirleri çözerek arındırır ve endişeye yönelik ürünler için daha temiz bir tuval oluşturur," diyor Robinson. Bu temizlik daha sonra kullanılacak olan serumların ve diğer bakım ürünlerinin cilt tarafından daha kolay emilmesine olanak tanır.

ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİK NASIL YAPILIR?


Tüm bu bilgilerin ardından çift aşamalı temizlik nasıl yapılır, merak ediyorsan, cevabı bu bölümde bulabilirsin. Çift aşamalı temizlik yöntemi, yaklaşık üç dakika süren iki aşamalı bir süreçtir (çift aşamalı temizlik için iki dakika ve durulama ve kurulama için biraz daha zaman).

Adım 1: Avuç içine yağ bazlı bir temizleyicini al ve kuru cildine nazikçe masaj yap. Doğrudan kuru cilde uygulamak, makyaj ve sebum gibi yağ bazlı kirleri parçalamak için oldukça etkilidir. Kirleri çıkardığından emin olmak için en az bir dakika boyunca cildine masaj yap. Bu adımda gerekiyorsa ellerini hafifçe ıslatabilirsin, bu sadece bir tercih meselesidir. Ilık su ile cildini durula veya yağ temizleyiciyi ılık bir yüz havlusu ile nazikçe ciltten arındır.

Adım 2: Yüzünü kurulamak için bir havlu almaktansa cildini hafif nemli bırak ve ardından cilt tipine uygun su bazlı biz temizleyici ile yönteme devam et. Ürünü köpürterek cildine yaklaşık bir dakika boyunca nazikçe masaj yap. Ilık suyla iyice durula ve cildine yumuşak bir havlu ile hafifçe kurula.

Adım 3: Çift aşamalı temizlik sonrasında cildin rutinindeki diğer ürünlere- Serum, Nemlendirici ve Göz Kremi - artık hazır ve uygun durumdadır.

ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİK YÖNTEMİ HER CİLT TİPİ İÇİN UYGUN MUDUR?


Çift aşamalı temizlik yöntemi, her türlü cilt tipi için uygundur, ancak su bazlı olan ikinci temizleyici ürününün cilt tipine uygun olduğundan emin olmalısın. Örneğin, yağlı bir cildin varsa, ikinci temizleme adımında için yağ içermeyen veya köpük bir temizleyici seçmek isteyebilirsin. Yüzde çift aşamalı temizlik nasıl yapılır, sorusu için bizim önerilerimiz:

ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİĞİN İLK ADIMINDA ÖNERDİĞİMİZ ÜRÜNLER


YENİ Checks And Balances™ Yağ Bazlı Yüz ve Makyaj Temizleme sütümüzü gerçekten seviyoruz. Bu Çift Fazlı Yüz + Makyaj Temizleme Sütümüz nazik formülünün yanı sıra içeriğindeki pirinç & badem yağları sayesinde uzun süre kalıcı makyajı dahil kolayca çözerek temizler ve çevresel koşullar dolayısıyla ciltte biriken kiri arındırır. Ciltte yumuşak bir his bırakır. Tek başına veya çift aşamalı temizlikte yüz yıkama jeli öncesinde ilk adımda kullanılabilir. Yağlı ve Hassas cilt tipleri dahil tüm cilt tipleri için uygundur.

ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİĞİN İKİNCİ ADIMINDA ÖNERDİĞİMİZ ÜRÜNLER


Kuru Cilt: Kuru cilt tipleri için harika bir seçenek olan A Perfect World™ Antioksidan Yüz Temizleme Jelimiz antioksidan zengini Beyaz Çay ile zenginleştirilmiştir. İçeriğindeki temizleyici Hindistancevizi ve Yulaf Amino Asiti ile oldukça nazik bir formüle sahip ve köpük fomdadır. Çevresel kirleri ve ilk adım sonrası ciltte kalan tüm kalıntıları arındırmaya yardımcı olur. Kullanım sonrasında cilt daha ferah ve rahat hisseder.

Yağlı Cilt: Eğer yağlı bir cilt tipine sahipsen Origins hayranlarının favorisi olan Clear Improvement™ Zero Oil'ı denemek isteyebilirsin. Bu jel-köpük temizleyici, gözenekleri tıkayayabilecek yağları, kirleri ve makyajı temizlemeye yardımcı olurken cildin daha temiz ve gözeneklerin ise daha az görünür olmasını destekler. İlk temizlemen adımı için mükemmel bir seçimdir.

Normal/Karma Cilt: En çok satan Checks And Balances™ Frothy Yüz Yıkama Jelimiz, normal/karma cilt tipine sahip kişiler için harika bir seçenektir. Makyajı, fazla yağı ve kiri kolayca arındırır, böylece cildin daha temiz ve rahat hissetmesini destekler. Formülü; kuru ve yağlı bölgelerdeki yağlanmayı dengeleyerek cildin ihtiyacı olan temizliği de sağlar - çift aşamalı temizliğin gerçek bir tamamlayıcısıdır.

Hassas Cilt: Mantarların cildi yatıştıran özelliklerini seviyoruz. Mega Mushroom Skin Relief Yüz Temizleme Jeli, cildin doğal yağ dengesini bozmadan arındıran, Cordyceps ve Reishi Mantarları ile formüle edilmiş kremsi bir temizleyicidir. Cildini nazikçe temizlerken cildini daha yatşmış hissettirir.

ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİK HER GÜN YAPILIR MI?


Peki, çift aşamalı temizlik her gün yapılır mı? Eğer ne sıklıkta çift aşamalı temizlik yapman gerektiğini merak ediyorsan, uzmanlara göre gece bakım rutini bu yöntem için en uygun zamandır. «Çift aşamalı temizlik için doğru zaman aralığı, cildinizin yağ ve diğer kirleri biriktirdiğini fark ettiğiniz ve makyajınızı çıkarma zamanınız geldiğinde olan- günün sonundaki o andır." diyor Robinson. Çift aşamalı temizlik her gün yapman gereken bir şey değildir. Eğer makyaj yapmıyorsan ve zamanınızın çoğunu kapalı bir ortamda geçiriyorsan (belki evden çalışıyorsun?), o zaman her gece yapmana gerek olmayabilir. Bunun yerine, her birkaç günde bir çift aşamalı temizlik yapmayı düşünebilirsin. Tam aksine, bir şehirde yaşıyorsan ve cildin sürekli olarak kirliliğe maruz kalıyorsa, her gece çift aşamalı temizlik yapmayı düşünebilirsin.

ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİK SONRASI PEELİNG YAPILABİLİR Mİ?


Çift aşamalı temizlik yöntemi birçok kalıntıyı ve kirliliği temizlemene yardımcı olur, ancak peeling yapmaz. Çift aşamalı temizlik sonrası peeling yapmak tamamen uygundur, ancak ne sıklıkta peeling yaptığına dikkat etmelisin. Aşırı peeling yapman cilt bariyerine zarar verebilir ve bu da cildinde kuruluk ve gerginlik hissine yol açabilir.

ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİK HAKKINDA DERİNLEMESİNE BAKIŞ


Her gece gerekli olmasa da, çift aşamalı temizlik cildi tamamen temizlemek için en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle makyaj yapıyorsan, egzersiz yapıyorsan (merhaba ter birikimi) veya sürekli olarak kirliliğe maruz kaldığın bir şehirde yaşıyorsan, çift aşamalı temizlik yöntemine çifte geçiş veriyoruz.