CİLT BARİYERİ NEDİR VE NEDEN BU KADAR ÖNEMLİDİR?


Parlak bir cilt görünümü için aşırı peeling yaptığın ve sonucunda cildinin kuruduğunu, gerildiğini veya tahriş olduğunu hissettin mi? Bu rahatsız his muhtemelen cilt bariyerinin yardım çığlığı attığı anlamına gelir. İyi bir nem seansı ise cilt bariyerini yatıştırmaya yardımcı olabilir, ancak cilt bariyerine sadece nem vermekten daha fazlasına ihtiyacın var. Origins Ürün Geliştirme Direktörü Lizz Starr bu konu hakkında "Cilt bariyerinizi güçlü ve dayanıklı tutmak, cildinizin genel sağlığı için kritiktir" der.

"Skin barrier health" (Cilt bariyerinin sağlığı) kavramı, "glowing skin" (ışıltılı cilt) kavramının yerini hızla aldı. Ve böyle de olmalıydı çünkü anlaşılan şu ki sağlıklı bir cilt bariyeri olmadan gerçekten ışıltılı bir cilt görünümüne sahip olamazsın. Bu nedenle, peelingi bir kenara bırak ve şu an için AHA'lardan da uzak dur. Yapman gereken ilk şey cilt bariyerine nasıl daha iyi bakabileceğini keşfetmek, sonrasında ise sağlıkla ışıldayan cildin sana teşekkür edecek."

CİLT BARİYERİ NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?


‘Cilt bariyeri' ifadesini duyduğunda, muhtemelen cildinin üzerini kaplayan bir koruyucu kalkan hayal ediyorsun—belki de bir zırh tabakası. Bu düşünce tamamen yanlış değil. 'Cilt bariyeri, cildinin dış tabakasıdır, aynı zamanda koruyucu bariyer veya çok daha teknik konuşmak gerekirse «stratum korneum» olarak da adlandırılır.' diyor Starr. ‘Bu tabaka ölü deri hücreleri, lipitler ve yağlardan oluşurken esasen bir kalkan gibi işlev görür. Cilde iyi gelen nem gibi bileşenleri içeri alırırken ve cilde zarar verebilecek kirleticiler gibi kötü şeyleri de dışarıda tutar.’

Cilt bariyerinin fonksiyonunu daha iyi anlamak için, cilt bariyerini bir tuğla duvarı gibi düşün: tuğlalar cilt hücreleri ve harç; bu duvarı veya hücreleri bir arada tutan lipid tabakasıdır. Bu tuğla duvar, güçlü ve yapısal olduğunda, nem ve diğer faydalı elementler (vitaminler, proteinler ve antioksidanlar gibi) içeride kilitlenir. Duvar zayıflarsa ve tehlikeye girerse ise duvarda çatlaklar geliştirir, bu da nemin dışarı sızmasına ve cilde zarar veren kirleticilerin içeriye girmesine olanak sağlar. Bu koruyucu bariyerin çökmesi durumunda ise cilt yaşlanmaya karşı daha savunmasız hale gelir.

CİLT BARİYERi NEDEN HASAR GÖRÜR?


Hasar görmüş bir cilt bariyeri, günlük yaşamın bir sonucu olabilir. Hava durumu, stres ve hatta en basitçe yüzü fazlaca yıkamak gibi birçok şey, bir şekilde cilt bariyerini tehlikeye atabilir. İşte bunun beş yaygın nedeni:

EKSTREM HAVA KOŞULLARI


Cilt bariyeri hasar görmesi konusuna etki eden unsurlar arasında ilk sırada hava koşulları var. Soğuk hava, şiddetli rüzgarlar, aşırı kuru iç mekan veya aşırı sıcak dış mekanlar gibi birçok hava olayının çoğu cilt bariyerinin bozulmasına neden olabilir. Klinik ve Bilimsel İşler Müdürü Martin Keh, PhD'ye göre, "Bazı hava koşulları cildi kurutabilir, cilt bariyerinin bütünlüğünü tehlikeye atabilir.« der. Cildin bariyeri transepidermal su kaybını önler ve cildin nem seviyesini korumaya yardımcı olurken sert ve ekstrem hava koşulları cildini kurutabilir. Bu doğrultuda da önemli seviyelerde nem kaybına ve sonuçta zayıflamış bir cilt bariyerine yol açabilir.

STRES


Saat 8'de teslim edilmesi gereken o rapor, evet, bu şey gerçekten de cilt bariyerine zarar veriyor olabilir çünkü yaşamın baskısından kaynaklanan stres cildin üzerinde de bir kar topu etkisi yaratabilir. "Stres hormonlarında yaşanan bir artış kolajen seviyesinde bir dengesizlik yaratabilir, lipitleri azaltabilir ve ciltteki su kaybını da artırabilir ve tüm bunlar zayıflamış bir cilt bariyerine yol açar." diyor Origins Biotech and Discovery Labs'tan Rocky Graziose.

ÇEVRESEL KİRLİLİKLER


Kapıdan adım attığın an cildin çevre ile karşı karşıya gelir. Dolayısıyla hasar görmüş cilt bariyerinde kirlilik de önemli bir etken. "Duman, ozon ve uçucu organik bileşenler gibi çevresel kirlikler sürekli olarak cilt bariyerinin kapısını çalıyor," diyor Starr. "Ve eğer başarıyla içeri girerlerse, oksidatif stresi artırırlar ki bu da erken cilt yaşlanmasının bir numaralı nedenidir."

AŞIRI PEELİNG YAPMAK


Peeling yapmak cilt için mükemmel ve de gerekli bir aşamadır. Bu işlem cildin donuk görünmesine neden olan ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olurken aynı zamanda cilt bakım ürünlerinin ciltte daha iyi emilimini de destekler. Ancak gereğinden fazla peeling cildi kötü yönde etkileyebilir. Peelingin amacı ölü deri hücrelerini ciltten uzaklaştırmaktır, ancak bu hücreler aynı zamanda cildi de koruyan şeylerdir- aslında cilt bariyerini oluşturan şeylerdir. "Aşırı peeling, tüm hücreleri ve hücreleri çevreleyen lipitleri kaldırır ve bu da cildin daha savunmasız hale gelmesine neden olur," diyor Keh. "Sonuç genellikle bir tür rahatsızlık veya tahriştir." Haftada iki kez peeling yapmak (veya cildin çok hassassa daha az sayıda) genellikle cildinin ihtiyaç duyduğu her şeydir, fazlası olmadığı sürece.

NAZİK OLMAYAN İÇERİKLER


Cildi derinlemesine temizlemenin harika olduğunu biliyoruz ama senin aksine cilt bariyerin farklı düşünüyor olabilir. Yüz temizleyicilerindeki bazı yüzey aktif maddeler cildin doğal yağlarını alabilir ve bunun sonucunda da cildi fazlasıyla kurutup, tahrişe neden olabilir. Eğer cilt temizliğinden sonra gerilme hissi yaşıyorsan, mevcut temizleyicini daha yatıştırıcı bir ürün ile değiştirmeyi düşünmelisin, örneğin daha fazla nemlendirme eğiliminde olan bir krem bazlı temizleyici tercih edebilirsin.

CİLT BARİYERİNİN ZARAR GÖRDÜĞÜNÜ NASIL ANLAŞILIR?


Gerçek şu ki, çoğumuz cilt bariyerimize bir noktada zarar vermişizdir. Cilt bariyerinin tehlikede olduğunu gösteren bazı belirtiler: cilt kuruluğu, gergin hissiyat, kızarık görünüm veya hassaslaşan cilt. Böyle bir durumda ciltte kaşıntı ve hatta pul pul dökülme yaşayabilirsin. Hassaslaşan cilde ürün uygulandığında yanma hissiyatı da yaşanabilir. Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini veya birkaçını gözlemlediğinde, büyük olasılıkla cildin sana bariyerinin tehlikede olduğunu söylüyordur.

CİLT BARİYERİNİ ONARMAK MÜMKÜN MÜ?


Cilt bariyerin zaman içinde kendini onarabilir; ancak kuru ve pul pul dökülen bir ciltle yaşamak oldukça zordur. Bunun için cilt bariyerini desteklemen oldukça faydalı olacaktır. Cilt bariyerini onarmaya ve korumaya yardımcı olmak için cilt bariyerini destekleyecek ürünleri uygulaman harika bir başlangıç olacaktır.

CİLT BARİYERİNİ ONARMAYI DESTEKLEYEN ÜRÜNLER KULLANMALISIN


Cilt bariyerini destekleyen ürünler genellikle seramitler, lipitler ve diğer cilt yatıştırıcı ve nem bağlayıcı aktif maddelerle dolu olduklarından, cildini sakinleştirmeye, rahatlatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olurlar. Bu ürünlerden biri olan Yeni Mega-Mushroom Onarıcı Bakım Serumumuzu çok seviyoruz çünkü bu serum tek kullanımda dahi cildini güçlendirmeye ve cildin nem tutma yeteneğini destekleyerek gelecekte oluşabilecek tahrişi önlemeye yönelik olarak formüle edilmiştir.

NAZİK BİR YÜZ TEMİZLEYİCİ TERCİH ET VE AŞIRI PEELİNG YAPMAKTAN KAÇIN


Krem temizleyiciler cildinin en iyi dostlarındandır çünkü rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleri sayesinde cildinin doğal yağlarını azaltmayan içeriklere sahiplerdir. Bu önemli bir detaydır ve bu yüzden kullandığın temizleyicilerin cildinin doğal yağlarını azaltmayan içeriklere sahip olduğundan emin ol. Buna ek mantarlar (bizim favori cilt yatıştırıcı bileşenlerimiz) ve seramitler (nem arttırıcılar) gibi yatıştırmaya yardımcı içeriklerle zenginleştirilmiş temizleyicileri tercih et. Bizim favorimiz, Cordyceps ve Reishi Mantarı içeren Mega-Mushroom Skin Relief Yüz Yıkama Jeli, mutlaka dene. Son olarak cilt bariyerin düzelene kadar peeling yapmaktan kaçın, hassasiyetin geçtikten sonra ise haftada en fazla iki kez ile sınırlamaya çalış.

STRESİ AZALT


Söylemesi yapmaktan daha kolay olsa da stresi önlemeye çalışmak her zaman en iyisidir. Zihni temizlemek ve stresi azaltmanın favori yollarından biri meditasyondur. Günde beş dakika bile olsa meditasyon yaptığında; odaklanman kolaylaşır, uyku kaliten gelişir, stresin azalır ve daha pozitif bir fiziksel ve duygusal bir bakış açısı kazanırsın. Eğer ilgileniyorsan YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN MEDİTASYON yazımıza bakmayı unutma.

CİLT BARİYERİNİ DESTEKLEYEN ÜRÜNLERİ DÜZENLİ KULLAN


Cilt bariyerini destekleyen ürünlerimiz düzenli kullanımda cilt bariyerinin hasar görmesi sonucu oluşan kızarıklığı gözle görülür bir şekilde azaltmaya ve cilt bariyerini tekrar güçlendirmeye yardımcı olmak için özenle formüle edilmiştir.

MEGA-MUSHROOM ONARICI BAKIM SERUMU


Cilde SOS sinyali gönderen hassas ciltler için geliştirilen bu serumumuz, cildi yatıştırmaya ve nemlendirmeye yardımcı olurken cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur. Cilt bariyerine zarar verebilecek etkenlere karşı cildin hassasiyetini azaltırken de cilt bariyerinin daha hızlı onarılmasını destekler.

MEGA-MUSHROOM YATIŞTIRICI BAKIM LOSYONU


Origins müşterilerinin favorisi, Mega-mushroom Yatıştırıcı Bakım Losyonumuz
—şimdi 10 kat daha fazla Reishi Mantarı içeren formülüyle—hassasiyet ve kızarıklık görünümünü gözle görülür şekilde azaltmaya yardımcı olurken cilt bariyerini güçlendirmeyi de destekler. Suya benzer hafif yapısı ile cilt tarafından kolayca emilir ve nemlendirici etkisiyle daha aydınlık bir cilt görünümü sağlar.

MEGA-MUSHROOM SKİN RELİEF YÜZ YIKAMA JELİ


Bu ultra-hafif yapıdaki kremsi temizleyicimizin içeriğinde Cordyceps ve Reishi Mantarları, Zencefil, Zerdeçal ve Kutsal Fesleğen gibi birçok değerli içeriğin yanı sıra Meyan Kökü Ekstresi gibi cildi yatıştırmaya yardımcı içerikler de bulunur. Ciltteki makyajı, güneş kremi kalıntısını ve çevresel kirlilikleri arındırmaya hızlıca yardımcı olurken bunu cildin doğal koruyucu lipid dengesini bozmadan yapar. Son derece hassas ciltlerin dahi temizleme aşamasında cildinin sakin kalmasını destekler.