TEKNOLOJİ KAYNAKLI YAŞLANMAYI NASIL ÖNLERİZ?

Senin için önerdiğimiz akıllı çözümleri keşfet.

Bilgisayarının önünde kambur durmanın yaşlanma sürecine katkıda bulunabileceğini biliyor muydun? Veya akıllı telefonunun yaydığı ışığın (veya herhangi teknolojik bir cihazın) güneş kadar zararlı ışınlar barındırdığını? Teknoloji kaynaklı cilt yaşlanması hakkında daha fazla bilgi edinmek ve cildini bu durumdan korumak  için ne yapabileceğini şimdi keşfet (akıllı telefonunu pencereden dışarı atmak dışında).

PANDEMİYLE GELEN TECH NECK FARKINDALIĞI

Pandemi süresince hiç olmadığımız kadar kamera karşısındaydık. Video konferanslar ve TikTok gibi video platformlarının yaygın kullanımı ile beraber sürekli olarak kendimize bakar olduk. Ve bundan önce hiç fark etmediğimiz şeyleri de fark etmeye başladık; özellikle boyun bölgemizdeki ince çizgi ve kırışıklıkları. Bu yeni farkındalık durumuna "Tech Neck" adı veriliyor. Telefon kamerasında veya Zoom görüşmelerinde kendimize bakarken bu çizgileri görüp şaşırıyoruz. Aslında boyun derimiz de, gözaltındaki cilt dokusu kadar hassas bir yapıya sahiptir ve bu nedenle yaşlanmaya karşı son derece savunmasızdır. Ne yazık ki çoğu zaman da cilt bakımında göz ardı edilen bölgelerden biridir. Eğer sen de boyun bölgesindeki ince çizgi ve kırışıklıkların belirginleşmeye başladığını fark ediyorsan, cilt bariyerini onarmaya yardımcı ürünleri kullanmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir. İşte favorilerimizden biri: Plantscription™ Multi-Powered Yaşlanma Karşıtı Serum, cilt bariyerini onarmaya ve oluşan mimik çizgilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için 6 farklı cildi yenilemeye yardımcı peptit içerir. Bağımsız bir üçüncü parti araştırmasına göre bu serumu kullananların %87'si 30 günün sonunda "tech neck" görünümünü gözle görülür bir şekilde azalttığını belirtmiştir.*

*Origins tarafından gerçekleştirilen, 30-60 yaşlarındaki 101 kadın ile dört hafta boyunca günde iki kez kullanım sonrası gerçekleştirilen duyusal testler. Etkisi kişiden kişiye değişebilir.

LAPTOP SENDROMU

Ortalama bir yetişkin günde 6.5 saat boyunca bilgisayarının başında oturuyor. Dikkat! Uygun bir sandalye desteğin yoksa, muhtemelen bu sürenin çoğunu kambur bir şekilde geçiriyorsun "Sürekli eğilmek veya öne doğru bükülmek, üst sırt kaslarını zayıflatabilir ve omurgada eğrilik oluşturabilir," diyor yüz estetiği konusunda uzmanlaşmış New Jersey'li asistan doktor Mary Lenskold. Uzun süreler boyunca kambur durmaya neden olan ve Laptop Sendromu olarak adlandırılan bu durum; aynı zamanda boyun sağlığını da etkileyebilir. Sonuç olarak da başın sürekli aşağı pozisyonda olmasına yol açabilir. Ergonomik bir sandalye veya ayakta durma seçeneği olan bir masa satın alarak geleceğe yatırım yapabilir ve duruşunu korumaya yardımcı olabilirsin.

IŞIK YAŞIYOR | MAVİ IŞIĞIN CİLDE ZARARLARI

«Cilt yaşlanması araştırmalarımızda sadece UVA ve UVB ışıkla ilgilendiğimiz zamanlar vardı, ancak şimdi listeye HEV ışığını da ekliyoruz," diyor Lenskold. High Energy Visivle (HEV) ya da Mavi Işık olarak bilinen bu ışınlar küçük dozlarda faydalı olabilir ancak teknoloji bağımlılığımızın bir sonucu olarak maruz kaldığımız süre zarfı göz önüne alındığında; ciltte pigmentasyon sorunlarına, serbest radikal hasarına veya cilt yaşlanmasının hızlanmasına yol açabilir. Lenskold bu durumdan korunmak için akıllı telefon ve bilgisayarların parlaklığını azaltmayı veya bu cihazlara uygun kaliteli bir mavi ışık filtresi almaya yatırım yapmayı öneriyor. Ayrıca serbest radikallerden kaynaklanan cilt yaşlanmasına karşı da cildimizi de korumamız gerekiyor . Bunun için biz de A Perfect World™ Beyaz Çay İçerikli Nemlendirici gibi güçlü antioksidanlar içeren bir kremi düzenli olarak kullanmayı öneriyoruz.